در ساختمان سازی (construction) انتخاب “چسب کاشت میلگرد” با کیفیت یکی از دغدغه های همیشگی مهندسین (engineers) و پیمانکاران (contractors) است. چسب کاشت میلگرد یا آرماتور (Armature)، چسبی بر پایه ی رزین اپوکسی است که در ترکیب آن فیلرهای تقویت کننده و افزودنی های شیمیایی استفاده شده است. این چسب باعث تقویت ویژگی چسبندگی بتن و آسان تر شدن کاشت و همپوشانی میلگردها می شود. از این محصول در کارهای ساختمانی مانند ترمیم و نصب قطعات ساختمانی، کاشت اجزای فلزی و میلگرد و … می توان استفاده کرد. این چسب به صورت دو جزیی و بدون حلال عرضه می گردد و کشف آن موجب تحول عظیمی در صنعت ساختمان 🏠 سازی شده است. در این مقاله قصد داریم انواع چسب کاشت میلگرد (rebar) و مزایای این چسب را توضیح دهیم.

کاشت میلگرد در واقع عملیاتی است که به منظور افزایش مقاومت و دوام بتن استفاده می‌شود. به طور کلی در پروژه‌های عمرانی اتصال بتن قدیم به بتن جدید و یا مقاوم سازی (Strengthening)، به کاشت میلگرد نیاز داریم. این کار به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد. در یک روش کاشت میلگرد به کمک یک چسب شیمیایی بر پایه اپوکسی در داخل بتن کاشت می‌شود که به آن چسب کاشت میلگرد گویند.

این چسب دارای یک فرمولاسیون (Formulation) ویژه است که باعث اتصال خیلی خوب و محکم مصالح ساختمانی می‌گردد. از جمله مزایای استفاده این چسب کاشت میلگرد می‌توان به:

 • ✅ چسبندگی عالی
 • ✅ مقاومت بالا
 • ✅ راندمان اقتصادی و فنی
 • ✅ قابلیت اتصال بسیار خوب بتن به دیگر مصالح
 • ✅ امکان کاشت میلگرد به طور عمودی و افقی

اشاره داشت.

چسب میلگرد چیست؟

امروزه بسیاری از سازه ها برای مقاومت بیشتر در برابر بلایای طبیعی از بتن ساخته میشود به نحوی که درصد بالایی از سازه های امروزی بتنی هستند. اگر بخواهیم به سازه های بتنی قدیمی، سازه ای اضافه کنیم، از چسب میلگرد (Rebar glue) می توان استفاده کرد. با ظهور این چسب در دهه اخیر، بسیاری از مشکلات تقویت سازه ها و مقاوم سازی آن بر طرف شده و اکثر پیمانکاران و سازندگان ساختمانی امروزه، از این چسب برای پروژه های خود استفاده میکنند.

چسب میلگرد بر پایه رزین‌های اپوکسی، وینیل استر و پلی استر تولید می‌شود. در صورتی که این چسب برای بتن مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر رزین‌های گفته شده افزودنی‌های بتن نیز در داخلش اضافه می‌کنند. این افزودنی‌ها باعث افزایش انعطاف پذیری چسب شده و کار با آن را راحت می‌کند. همان گونه که گفته شد هدف از استفاده این چسب، بالا بردن مقاومت بتن و یا اتصال سازهای جدید به قبلی است.

چسب کاشت میلگرد یا کاشت آرماتور چیست؟

همان طور که گفتیم چسب کاشت میلگرد (Rebar planting glue) انواع مختلفی دارد که هرکدام از انواع آن در بازار موجود بوده و دارای ویژگی‌ها و خواص شیمیایی مختلفی هستند. هر کدام از این ویژگی‌ها برای کار خاصی تعبیه شده‌اند. یکی از این چسب‌ها، چسب کاشت میلگرد کارتریج است که در این قسمت توضیح می‌دهیم.

این چسب دارای دو بخش است که فرمول بخش اول بر پایه رزین است. بخش دوم نیز فرمولاسیونش بر پایه پلی آمین است. به طور کلی از این چسب برای اتصال میلگرد و آرماتور داخل بتن استفاده می‌شود. این چسب‌ها به دو نوع در بازار وجود دارند. در یکی از نمونه‌ها جزء سفت کننده به طور جداگانه در کنار جز اول قرار می‌گیرد که به آن چسب دو محور می‌گویند. در مدل بعدی چسب قسمت سخت کننده داخل یک محفظه‌ی رزین قرار دارد که به آن چسب تک محور گوید. از این چسب برای بتن، چوب و … استفاده می‌شود.

چگونه از چسب کاشت میلگرد استفاده کنیم؟

یکی از موارد مهم در اجرای چسب کاشت میلگرد که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، کاربر اجرای پروژه است. در صورتی که فرد اجرا کننده پروژه در زمان اجرا کار خود را به درستی انجام دهد، چسب به صورت درست در مکان مورد نظر می نشیند و اثرگذاری آن به صورت دقیق و کامل خواهد بود.
امروزه دیده می شود که تعداد معدودی از پیمانکاران برای کم کردن هزینه کلی ساختمان، از کیفیت چسب کاشت میلگرد می کاهند و از انواع کم کیفیت آن استفاده می کنند که این یک امر خطرناک برای سازه خواهد بود که باید صاحبان سازه توجه و دقت ویژه ای در انتخاب مصالح ساختمانی توسط پیمانکاران داشته باشند.

گفتیم که یکی از ابزارهای کاربردی لازم در ساختمان سازی و ایجاد سازه، استفاده از چسب کاشت میلگرد است. اگر نحوه بکارگیری این چسب درست و دقیق باشد، در روند کار تسریع انجام شده و از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار است.

چسب کاشت میلگرد، از مواردی است که باید حتما از نوع درجه ۱ آن استفاده کرد زیرا کم کاری در این زمینه می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای سازه ها به وجود آورد. نحوه کار با این چسب، بصورت تیتر وار در ادامه آورده می شود تا افرادی که در این زمینه فعالیت دارند یا کسانی که مشتاق به این کار هستند با نحوه اجرای کار آشنا شوند.

 1. ابتدا ابعاد سوراخ برای استقرار آرماتور یا میلگرد محاسبه می شود.
 2. محل کاشت میلگرد تعیین می شود.
 3. محل تعیین شده با ابزار مناسب سوراخ می شود.
 4. گرد و غبار ناشی از حفاری و ایجاد سوراخ، با استفاده از دستگاه مکنده یا برس مویی تمیز می شود.
 5. هرگونه چربی و مواد روغنی، دانه های سست یا سطوح فاقد استحکام و رطوبت از سطوح داخل سوراخ زدوده می شود.
 6. اجزای چسب کاشت میلگرد درون نازل ترکیب می شود.
 7. چسب کاشت به میزان دو سوم از حجم حفره تزریق می شود.
 8. میلگرد به صورت چرخشی داخل سوراخ کاشت، نصب می شود.
 9. تمیز کردن مواد اضافی بیرون ریخته شده از دهانه سوراخ با کاردک
 10. پس از گذشت زمان عمل آوری که براساس درجه حرارت محیط تعیین می شود، بارگذاری قابل اجراست.

قیمت چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد مانند اکثر لوازم ساختمانی توسط افرادی مشخص وارد می شوند و اکثر قیمت های متفاوتی دارند. برندهای متنوع این چسب باعث سردرگمی در انتخاب می شود ولی به دلیل حساسیت کار در ساختمان حتما باید از برندهای معروف و تاریخ دار استفاده کرد‌.

چسب کاشت میلگرد در انواع مختلفی تولید شده است که بسته به نوع عملیات لازم است بهترین چسبی که ویژگی های مورد نظر را دارد خریداری کنید. قیمت چسب کاشت میلگرد با توجه به فاکتور هایی نظیر کشور سازنده چسب، دو جزئی یا سه جزئی بودن آن، زمان عمل آوری، موارد استفاده، مزایا و معایب و … تعیین می شود. در هنگام خرید این چسب ها حتما به تاریخ تولید و انقضای آن توجه داشته باشید تا به نتیجه مورد نظر دست یابید.

انواع چسب کاشت میلگرد

این نوع چسب که در تن ریزی بسیار کاربردی بوده و باعث سهولت در کار ساختمانی میشود نیز، از انواع مختلف، بسته به نوع کاربرد به فروش می رسد.

چسب کاشت میلگرد از لحاظ کاربرد، ترکیبات شیمیایی و مشخصات مکانیکی به سه دسته ی زیر تقسیم می شود.

 1. چسب کاشت میلگرد کپسولی

این محصول به صورت دو جزیی عرضه می شود و از خانواده اپوکسی وینیل استر و رزین های پلی استری است. در این مورد چسب کاشت درون کپسول هایی شیشه ای و شفاف با اندازه و حجم مختلف قرار می گیرد و پس از شکستن جداره ی شیشه ای می توان از آن استفاده کرد. از این چسب که مقاومت بالایی دارد معمولا در محیط های اسیدی و خورنده استفاده می کنند.

 1. چسب کاشت میلگرد کارتریجی

این چسب نیز دو جزیی بوده، جزء دوم سخت کننده پلی آمین و بر پایه ی وینیل استر یا رزین اپوکسی و یا پلی استر عرضه می شود. این مدل چسب قیمت بیشتری نسبت به دو مدل دیگر دارد و عموم مصرف کنندگان باور دارند که این چسب به دلیل کیفیت و سهولت اجرایی بالا و خطای پایین بهتر از دو نوع دیگر است.

 1. چسب کاشت میلگرد حجمی

اغلب پیمانکاران ایرانی به دلیل اقتصادی بودن از این نوع استفاده می کنند؛ البته این نوع از چسب میلگرد نیز باید با کیفیت انتخاب شود تا کیفیت کار را بالا برده و بهترین نتیجه را در بر داشته باشد.

استفاده از چسب کاشت میلگرد حجمی یکی از کاربردی ترین و اقتصادی ترین راه برای افزایش مقاومت بتن در کاشت میلگرد است. این چسب معمولا به صورت دو یا یه جزیی عرضه می شود که نوع سه جزیی آن بدون حلال و بر پایه پلی آمید، رزین اپوکسی بیسفول و هاردنر بتن است. این محصول مقاومت کششی و خمشی بالایی دارد.

مزایای چسب کاشت میلگرد

از جمله مزایای چسب کاشت میلگرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این چسب قابلیت چسبندگی بسیار زیادی دارد.
 • مقاومت خمشی و کششی در آن زیاد است.
 • استفاده از آن نیاز به حلال ندارد.
 • چکه نمی کند و سر ریز نمی شود.
 • بسیار نرم و روان است.
 • شرایط جوی و محیطی بر عملکرد آن بی تاثیر است.
 • قابل اتصال به بتن و دیگر مصالح ساختمانی است.
 • امکان استفاده و کاشت میلگرد به صورت عمودی و افقی
 • تنوع محصولات
 • سرعت و سهولت در زمان استفاده
 • عدم جذب آب و رطوبت
 • افزایش طول عمر میلگرد و مقاوم در برابر خوردگی
 • استحکام در برابر لرزش سازه
 • بسیار سریع مقاوم می شود.
 • قابلیت بهره برداری و استفاده زود هنگام
 • کارپذیری بسیار زیاد
 • امکان استفاده آسان
 • در مقایسه با چسب کاشت بر پایه ی سیمان، قطر سوراخ و طول مهار کم تری برای کاشت میلگرد دارد.

بهترین چسب کاشت میلگرد چیست؟

سؤالی که ممکن است برای شما پیش آید این است که بهترین چسب کاشت میلگرد در کالا عمران چه چسبی است؟

به طور کلی بهترین چسب در این زمینه باید دارای استاندارد مناسب از اتحادیه اروپا باشد. همچنین تأییدیه زلزله و حریق نیز داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های یک خوب طول عمر 50 ساله است. از جمله چسب‌هایی که تمامی شرایط گفته شده را دارند می‌توان به:

 • رول پلاک
 • فیشر
 • ایندکس
 • موسوم
 • هیلتی

اشاره کرد.

این چسب‌ها دارای کیفیت بسیار عالی هستند. به عنوان مثال برند هیتلی دارای انواع مدل‌های مختلفی از چسب کاشت میلگرد است. چسب‌های این برند قابل استفاده در نواحی ترک دار بتن و بدون ترک بتن می‌باشند و دارای تأییدیه‌های مناسب هستند.

 • نصب و کار کردن با آن‌ها بسیار راحت است.
 • در مقابل عملکردی خود، قیمتشان بسیار مناسب است.
 • هم در داخل و خارج ساختمان می‌توان از آن استفاده کرد.

علاوه بر این مدل‌های دیگر این برند دارای ویژگی‌های متفاوتی می‌باشند که این چسب را اختصاصی کرده است. دیگر برندهای نامبرده نیز دارای ویژگی‌های بسیار عالی، کیفیت خوب، مقاومت بالا و همچنین قیمت مناسب هستند.

جمع بندی

کاشت میلگرد در بتن یکی از روش‌های بسیار خوب و جدید برای ایجاد تغییر در سازه‌های بتنی و همچنین مقاوم سازی است. این روش به کمک چسب‌های مخصوصی با نام چسب کاشت میلگرد انجام می‌گیرد. در حال حاضر سه مدل از این چسب‌ها در بازار موجود می‌باشند که متناسب با تغییر اعمالی و فعالیت مورد نظر نوع مناسب را می‌توان خریداری کرد. برای کاشت میلگرد در بتن به کمک چسب نیاز به مهارت خاص است.


سوالات متداول


روش‌های استفاده از کاشت میلگرد

کاشت میلگرد دارای روش‌های مختلفی است، اما به طور کلی روش کاشت بولت و آرماتور از اقتصادی‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها است. در این روش امکان اصلاح کردن نقص‌های اجرایی و حتی ایجاد تغییرات در نقشه اجرایی و طرح‌های مقاوم سازی قابل اعمال هست. برای این منظور نیاز است که حتماً دانش کافی در این زمینه داشته باشید.

انواع چسب کاشت میلگرد چیست؟

این چسب انواع مختلفی دارد که می‌توان به چسب کاشت میلگرد کپسولی، کارتریج، میلگرد حجمی اشاره داشت.

مشاهده همه 23 نتیجه

چسب کاشت میلگرد فیشر FIS EM PLUS 390S

تومان460.000تومان520.000
سفارش اروپا - سفارش آسیا چسب اپوکسی دو جزئی ساخت کشور آلمان تاریخ انقضاء : 3 سال (36 ماهه ) میزان حجم چسب : 390 میلی لیتر ظرفیت باربری بسیار بالا - تاییدیه زلزله اسناد ETA برای طول عمر 100 ساله برای محصول اروپایی مشابه چسب های کاشت هیلتی RE500V3 - RE500V4 امکان کار در محیط خیس و اشباع از آب - بتن C1 و C1 شرایط نگه داری استاندارد - خرید حضوری در نمایندگی ها گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا معتبر از شرکت کالا عمران

چسب کاشت میلگرد + RA 500 آبادگران

تماس بگیرید
چسب دو جزئی + RA 500 محصول با کیفیت ایرانی حجم چسب : 600 میلی لیتر تعداد در کارتن : 10 عدد ساخت کشور ایران ارسال سریع محصول از کالا عمران گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

چسب کاشت میلگرد MO-H ایندکس

تماس بگیرید
استفاده در بتن ترك دار و بدون ترک استاندارد لرزه خیزى C1 رزین هایبرید بدون استایرن تائیدیه استفاده در مخازن آب هاى آشامیدنى (WARS) دامنه ى دمایى از40 درجه سانتى گراد تا 70 درجه سانتى گراد تاریخ انقضا 18 ماهه / بسته بندی 12 عددی ارسال از انبار مخصوص چسب کالا عمران گارانتی تضمین قیمت و اصالت کالا

چسب کاشت میلگرد +MO-P ایندکس

تومان252.000تومان327.750
مناسب براى استفاده در بتن هاى بدون ترک مناسب براى بار هاى متوسط و نیمه سنگین بار هاى ثقلى و نیمه استاتیک دامنه دما: از 40ºC- تا 80ºC+ (حداکثر دما در دراز مدت  50ºC) دارای تاییده ی ETA OPTION7 تاریخ انقضا 18 ماهه / بسته بندی 12 عددی ارسال از انبار مخصوص چسب کالا عمران گارانتی تضمین قیمت و اصالت کالا

چسب کاشت میلگرد MOPUR3 ایندکس

تومان796.000تومان1.107.030
رزین اپوکسی خالص بدون استایرن مناسب برای انواع بتن: بتن ترک دار و غیر ترک دار سوراخکاری در حفره خشک - مرطوب و یا کاملا پر آب دامنه دمایی از 40- درجه تا 70+ درجه سانتی گراد تاریخ انقضا 18 ماهه / بسته بندی 12 عددی ارسال از انبار مخصوص چسب کالا عمران گارانتی تضمین قیمت و اصالت کالا

چسب کاشت میلگرد FIS SB فیشر

تماس بگیرید
چسب کاشت میلگرد و یا راد تمام رزوه ساخت کشور آلمان / MADE IN GERMANY تاریخ انقضاء  محصول : 3 سال میزان حجم چسب : 390 میلی لیتر رزین وینیل استر / رنگ طوسی شرایط نگه داری مناسب در کالا عمران گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

چسب کاشت میلگرد V-PLUS بوسونگ

تماس بگیرید
چسب کاشت میلگرد و یا راد تمام رزوه BCR400 V-PLUS حجم محصول : 400 میلی لیتر ساخت کشور ایتالیا ETA-09/0246 -ETA09/0140 گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

چسب کاشت میلگرد RA-500 آبادگران

تومان400.000
چسب دو جزئی RA-500 محصول با کیفیت ایرانی حجم چسب : 600 میلی لیتر تعداد در کارتن : 10 عدد ساخت کشور ایران ارسال سریع محصول از کالا عمران گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

چسب کاشت HVU2 سایز M24/210 هیلتی

تماس بگیرید
چسب کپسولی سایز چسب : M24 طول چسب  : 210 میلی متر کاشت توسط راد تمام رزوه - میلگرد کاشت در شرایط محیطی سخت / خشک - خیس تائدیه کسب شده : ETA, Fire, Seismic گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

چسب کاشت HVU2 سایز M20/170 هیلتی

تماس بگیرید
چسب کپسولی سایز چسب : M20 طول چسب  : 170 میلی متر کاشت توسط راد تمام رزوه - میلگرد کاشت در شرایط محیطی سخت / خشک - خیس تائدیه کسب شده : ETA, Fire, Seismic گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

چسب کاشت میلگرد HIT-RE 500 V4 هیلتی

تومان1.280.000
تاریخ انقضاء : 6 الی 8 ماه حجم چسب : 500 میلی لیتر دارای تاییدیه لرزه ای / ETA مناسب برای بتن C1 / C2 ظرفیت باربری بسیار بالا کاشت های میلگرد در زیر آب مقاوم به تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی شاریط نگهداری استاندارد در انبار مجموعه کالا عمران

چسب کاشت ResiFIX VYSF آپولو میا

تماس بگیرید
برند : آپولو میا تائیدیه ETA : دارد مناسب : بتن - بتن ترک دار ... حجم : 280 -345 -410 میلی لیتر

انکر کپسولی VA سایز M24 آپولو میا

تماس بگیرید
انکر کپسولی به کد فنی VA در سایز 24 میلی متر از برند آلمانی آپولو میا APOLO MEA که مناسب

انکر کپسولی VA سایز M20 آپولو میا

تماس بگیرید
انکر کپسولی به کد فنی VA در سایز 20 میلی متر از برند آلمانی آپولو میا APOLO MEA که مناسب

چسب کاشت میلگرد ممو هات MEMO HOT 345

تومان160.000
حجم چسب : 345 میلی لیتر تعداد در کارتن : 12 عدد پرچم آلمان - MADE IN GERMANY ساخت کشور ترکیه / TURKEY تاریخ انقضا 2 ساله درج شده ته طوسی یا ته قرمز / تفاوتی ندارد گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

چسب فیشر FIS VL

تماس بگیرید
انکر شیمایی از برند آلمانی FISCHER به کد فنی FIS VL با وزن 660 گرم و حجم چسب 410 میلی

چسب فیشر FIS V

تماس بگیرید
انکر شیمایی از برند آلمانی FISCHER به کد فنی FIS V با وزن 570 گرم و حجم چسب 360 میلی

چسب کاشت میلگرد HY 200-RV3 هیلتی

تومان1.445.000
چسب کاشت میلگرد میزان حجم : 500 میلی لیتر تاریخح انقضاء : 6 الی 8 ماه حجم چگالی : 710 گرم گان مناسب : HDM 500 RED تاریخ انقضا : 2022/06 – 2022/08 استاندارد ICC - ETA C2  - ES تعداد در کارتن اصلی : 20 عدد شرایط نگه داری استاندارد گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

چسب هیلتی HY 200-A

تماس بگیرید
  یکی از قوی ترین چسب های اپوکسی از برند مطرح HILTI از خانواده HY به کد فنی HY 200-A

چسب هیلتی RE500

تماس بگیرید
چسب کاشت از برند مطرح آلمانی HILTI به کد فنی RE 500 که جزو اولین نسل های چسب کاشت برای

چسب هیلتی RE500-SD

تماس بگیرید
چسب کاشت از برند مطرح آلمانی HILTI به کد فنی RE 500-SD که جزو نسل بعدی چسب RE500 و نسل

چسب کاشت میلگرد HIT – RE 100 هیلتی

تومان825.000
چسب کاشت میلگرد میزان حجم : 500 میلی لیتر حجم چگالی : 710 گرم گان مناسب : HDM 500 BLACK تاریخ انقضا : 6 الی 8 ماه استاندارد ESR - استاندارد ETA&ESR

چسب کاشت RE 500V3 هیلتی

تماس بگیرید
تاریخ انقضاء : 6 الی 8 ماه حجم چسب : 500 میلی لیتر دارای تاییدیه لرزه ای / ETA مناسب برای بتن C1 / C2 ظرفیت باربری بسیار بالا کاشت های میلگرد در زیر آب مقاوم به تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی