مشاوره خرید و پشتیبانی

021-63941 و 28424663

تفاوت فرز مینیاتوری و انگشتی

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

دستگاه فرز چیست؟

یکی از پر کاربرد ترین و پر مصرف ترین لوازم برقی در حوزه ابزار دستگاه فرز می باشد که دارای کاربرد های بسیاری می باشد. تمامی افرادی که به صورت حرفه ای در حوزه های مختلف صنعت کار می کنند نیاز به وسایلی مانند کفساب، پولیش و برش دهنده که فرز می تواند به عنوان تمامی آن ها ایفای نقش نماید. یکی از متداول ترین کاربرد های دستگاه فرز برای رفع بیرون زدگی های سنگ ، فلز و… می باشد، از سایر کاربرد های رایج این دستگاه برش قطعات با جنس های مختلف می باشد. دو نوع از فرزها میتوان به فرز انگشتی و مینیاتوری اشاره کرد. برای دیدن تفاوت فرز مینیاتوری و انگشتی با کالا عمران همراه باشید.

فرز مینیاتوری چیست؟

یکی از انواع فرز ها فرز مینیاتوری است که ساختاری ظریف و طراحی خاص دارد؛ به این ابزار کاربردی فرز حکاکی نیز گفته می شود. این نوع فرز از قسمت ها و اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از مهمترین قطعات موجود، موتور آن است. 

دلیل نام گذاری فرز مینیاتوری، ظاهر ظریف آن است. این ابزار حرفه ای و کاربردی طرافداران بسیاری دارد که از آن در موارد مختلف و متنوعی استفاده می شود. با کمک این ابزار مناسب می توانیم روی سطوح مختلف عملیات های گوناگون و متفاوتی را انجام دهیم. فرز مینیاتوری یا همان فرز حکاکی دارای ابعاد مناسبی است و شباهت هایی به فرز انگشتی دارد. 

کاربرد فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری یک ابزار مناسب و حرفه ای است که از آن می توان در موارد مختلفی به بهترین شکل استفاده کرد و کارهای متنوعی را انجام داد. از جمله مهم ترین کارهایی که این ابزار انجام می دهد شامل، ساب زنی، حکاکی، معرق کاری و … می باشد که در مشاغل مختلف کاربرد دارد. در زیر مهم ترین مشاغلی که از فرز مینیاتوری (حکاکی) در آنها استفاده می شود را معرفی می کنیم. همین موضوع یکی از موارد تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری است.

 • مجسمه سازی
 • طلاسازی
 • دندانپزشکی
 • صنایع اکتریکی
 • حکاکی روی متریال هایی مانند سنگ، چوب و شیشه

انواع فرز مینیاتوری

 • فرز مینیاتوری برقی: این مدل از فرز مینیاتوری با نیرو و جریان مستقیم برق کار می کند و انتقال نیرو با کمک کابل برق به دستگاه انجام می شود.
 • فرز مینیاتوری شارژی: در نوع شارژی انرژی برق در یک باتری ذخیره می شود و با کمک باتری و متصل کردن آن به دستگاه می توانیم انرژی مورد نظر جهت راه اندازی را تامین کنیم.
 • فرز مینیاتوری پدالی: این نوع از فرز مینیاتوری به این صورت است که در آن از یک پدال استفاده می شود و با فشردن پدال توسط پا، میزان سرعت مورد نظر را می توانیم کنترل کنیم.

فرز انگشتی چیست؟

یکی از محصولاتی که در دسته انواع فرز قرار می گیرد؛ فرز انگشتی است. فرز انگشتی یکی از ابزار های مناسب برای کارهایی مانند ساب زنی، حکاکی، صیقل کاری و … است. این دستگاه حرفه ای دارای یک موتور است که تعدادی چرخ دنده و یک شفت به قسمت آرمیچر آن متصل شده است. در زمان چرخش آرمیچر و شفت، سرعت مورد نظر برای انجام دادن کارهای مربوط به این ابزار فراهم می شود.

به فرز انگشتی، سنگ انگشتی نیز گفته می شود. این ابزار مناسب برای کار در مشاغل مختلف است و به کاربر این امکان را می دهد تا کارهای خود را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهد. با کمک این ابزار، در مشاغلی مانند نجاری می توانیم روی چوب عملیات های مختلفی مانند ساب زدن، حکاکی و … را انجام دهیم.

کاربرد فرز انگشتی

فرز انگشتی یک ابزار بسیار کاربردی است که از آن در مشاغل گوناگونی جهت اجرای دقیق و با کیفیت کارها استفاده می شود. این ابزار به خاطر طراحی خاصی که دارد استفاده گسترده ای از آن می شود. برای اینکه شناخت بهتری از کاربرد فرز انگشتی داشته باشیم در ادامه مشاغل مختلفی که در آن ها از این ابزار استفاده می شود را بیان می کنیم.

 • کارگاه های نجاری
 • مبل سازی
 • صافکاری خودرو
 • حکاکی روی سنگ، چوب و شیشه

انواع فرز انگشتی

 • فرز انگشتی گلو بلند

از انواع فرز انگشتی است که طراحی آن به این صورت است که قسمت جلو و یا اصطلاحا گلوی آن کشیده است. از این ابزار می توان در مواردی که دسترسی به کار مشکل است و یا کار زاویه دار است؛ استفاده کرد.

 • فرز انگشتی گلو کوتاه

فرز انگشتی گلو کوتاه بر خلاف گلو بلند قسمت جلویی آن کوتاه است و برای دسترسی های آسان از آن استفاده می شود. از این ابزار می توان برای انجام کارهای مختلفی از جمله ساب زنی و پولیش کاری استفاده نمود.

تفاوت فرز مینیاتوری و انگشتی

سرعت چرخش:

یکی از موارد مهم در زمان استفاده از ابزارهای چرخشی سرعت آن است. فرز مینیاتوری و انگشتی نیز در این دسته از ابزار ها قرار دارند  و سرعت در آنها نقش مهمی دارد تا بتوان کارهای مربوطه را در مدت زمان کمی انجام داد. فرز انگشتی به خاطر اینکه از موتور قدرتمندتری نسبت به فرز مینیاتوری برخوردار است؛ دارای سرعت چرخش بیشتری نیز است.

ابعاد و وزن:

اولین و قابل مشاهده ترین فرق فرز مینیاتوری و انگشتی در ابعاد و اندازه آنها است. فرز انگشتی به نسبت فرز مینیاتوری دارای ابعاد بزرگتر و وزن بیشتر است. در واقع فرز مینیاتوری به خاطر نوع طراحی خود دارای ظرافت بیشتری به نسبت فرز انگشتی است.

 

سایز کولت و سه نظام:

با توجه به اینکه این دو ابزار دارای ابعاد مختلفی هستند طبیعی است که در قسمت کولت و سه نظام دارای تفاوت هایی باشند. فرز مینیاتوری به خاطر ابعاد کوچک، دارای کولت و سه نظام با قطر کمتر است. این مورد می تواند یک مزیت برای این ابزار محسوب شود تا بتوان در کارهای بسیار حساس مانند دندانپزشکی از آن استفاده کرد.

توان موتور:

یکی از عوامل مهم در تفاوت فرز مینیاتوری با انگشتی نوع و توان موتور آن است. موتور در ابزارآلات نقش قلب در بدن را دارد که با کمک آن می توان مکانیزم راه اندازی ابزار را به وجود آورد. با کمک موتور می توان میزان قدرت و توان را برای چرخش به آرمیچر منتقل کرد. با توجه به اینکه فرز انگشتی و مینیاتوری در دسته فرز ها قرار دارند؛ قدرت موتور در ساختار داخلی آنها نقش مهمی دارد. فرز انگشتی نسبت به مینیاتوری دارای موتور قدرتمندتری است.

کاربرد:

فرز انگشتی و فرز مینیاتوری دارای کاربرد های مختلف و متنوعی هستند که از آنها می توان در کارهای مختلفی استفاده کرد. با توجه به اینکه فرز میناتوری دارای ظرافت بیشتری به نسبت فرز انگشتی است؛ از این ابزار در کارهای حساس مانند معرق کاری و برخی حکاکی های حساس و ظریف که نیاز به سری و مته با قطر کم دارند استفاده می شود.

فهرست مطالب

داغ ترین های مهندسی
دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

دست به عنوان یکی از

بست لوله و کاربرد آن

معمولا انواع بست لوله (pipe

چکش تخریب
راهنمای خرید انواع چکش تخریب

هنگام خرید چکش تخریب که

انواع اره را بشناسید

ابزار‌ها انواع بسیار مختلفی دارند

نحوه کار با تراز لیزری
نحوه کار با تراز لیزری

تراز لیزری یک ابزار است

ردیاب
ردیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

ردیاب یا مکان یاب دستگاهی

تبلیغات
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
کالا عمران را در فضای مجازی دنیال کنید

شبکه‌های اجتماعی کالا عمران سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار مهندسی، معماری وابزار است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی کالا عمران را دنبال کنید.

 • Instagram
 • whatsapp
 • Youtube