Themes - Hello Elementor - en to fa translation catalogue (131 entries)

note: Description of the theme
en: Hello Elementor is a lightweight and minimalist WordPress theme that was built specifically to work seamlessly with the Elementor site builder plugin. The theme is free, open-source, and designed for users who want a flexible, easy-to-use, and customizable website. The theme, which is optimized for performance, provides a solid foundation for users to build their own unique designs using the Elementor drag-and-drop site builder. Its simplicity and flexibility make it a great choice for both beginners and experienced Web Creators.
fa: سلام المنتور یک پوسته وردپرس سبک و مینیمالیستی است که به طور خاص برای کار یکپارچه با افزونه سایت‌ساز المنتور ساخته شده است. این پوسته رایگان و متن‌باز است و برای کاربرانی طراحی شده است که می‌خواهند یک وب‌سایت انعطاف پذیر و آسان برای استفاده و قابل تنظیم داشته باشند. این پوسته که برای عملکرد بهینه شده است، پایه‌ای محکم برای کاربران فراهم می‌کند تا با استفاده از سایت‌ساز کشیدن و رها کردن المنتور، طرح‌های منحصر به فرد خود را بسازند. سادگی و انعطاف پذیری آن، آن را به یک انتخاب عالی برای مبتدیان و سازندگان وب با تجربه تبدیل کرده است.

note: Theme Name of the theme
en: Hello Elementor
fa: سلام المنتور

en: Add mega menus, search bars, login buttons and more with Elementor Pro.
fa: با المنتور پرو، مگا منوها، نوارهای جستجو، دکمه‌های ورود و موارد دیگر را اضافه کنید.

en: Create custom headers
fa: ایجاد سربرگ‌های سفارشی

en: Adjust your footer to include contact forms, sitemaps and more with Elementor Pro.
fa: با استفاده از المنتور پرو، پابرگ خود را طوری تنظیم کنید که حاوی فرم‌های تماس، نقشه‌های سایت و موارد دیگر باشد.

en: Create custom footers
fa: ایجاد پابرگ‌های سفارشی

en: Settings must be an array
fa: تنظیمات باید یک آرایه باشد

en: Role Manager
fa: مدیر نقش

en: Customs Attribute
fa: ویژگی سفارشی

en: Form Submission
fa: ارسال فرم

en: Collaborative Notes
fa: یادداشت‌های مشارکتی

en: E-commerce Features
fa: ویژگی‌های تجارت الکترونیک

en: Custom Code & CSS
fa: کد و CSS سفارشی

en: Elementor AI
fa: هوش مصنوعی المنتور

en: Install
fa: نصب

en: Try Image Optimizer for free
fa: بهینه‌ساز تصویر را به صورت رایگان امتحان کنید

en: Improve Speed.
fa: بهبود سرعت.

en: Reduce Size.
fa: کاهش اندازه.

en: Optimize Images.
fa: بهینه سازی تصاویر.

en: Elementor Image Optimizer
fa: بهینه‌ساز تصویر المنتور

en: Upgrade now
fa: اکنون ارتقا دهید

en: Unlock the theme builder, popup builder, 100+ widgets and more advanced tools to take your website to the next level.
fa: قفل سازنده پوسته، سازنده پاپ‌آپ، بیش از ۱۰۰ ابزارک و ابزارهای پیشرفته‌تر را باز کنید تا وب‌سایت خود را به سطح بالاتری ببرید.

en: Go Pro, Go Limitless
fa: حرفه‌ای شوید، بی‌حد و مرز باشید

en: Site Fonts
fa: فونت‌های سایت

en: Site Colors
fa: رنگ‌های سایت

en: Site Name
fa: نام سایت

en: Add New Page
fa: افزودن برگه جدید

en: Platinum Support
fa: پشتیبانی پلاتینیوم

en: Blog
fa: بلاگ

en: Help Center
fa: مرکز راهنمایی

en: Discord
fa: دیسکورد

en: YouTube
fa: یوتیوب

en: FaceBook
fa: فیس‌بوک

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Notice dismissed.
fa: اخطار رد شد.

en: Hello
fa: سلام

en: Something went wrong.
fa: مشکلی پیش آمد.

en: Toggle Background Color
fa: رنگِ زمینۀ تغییر وضعیت

en: Text
fa: متن

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus. Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
fa: بر رویِ <a href="%s" target="_blank">صفحۀ فهرست‌ها</a> کلیک کنید تا بتوانید فهرست‌های خود را مدیریت نمایید. تغییرات تنها بعد از نوسازی برگه در پیش‌نمایشْ قابلِ مشاهده خواهند بود.

en: Transition Duration
fa: مدّت زمانِ انتقال

en: Hover
fa: شناور

en: Normal
fa: عادی

en: Text Stroke
fa: مرز متن

en: Text Shadow
fa: سایه متن

en: Mobile menu
fa: فهرست موبایل

en: Main menu
fa: فهرست اصلی

en: Footer menu
fa: منوی پابرگ

note: translators: %s: HTML entity for arrow character.
en: Next %s
fa: بعدی %s

note: translators: %s: HTML entity for arrow character.
en: %s Previous
fa: %s قبلی

en: Side Margins
fa: حاشیه‌های جانبی

en: Tagline Gap
fa: فاصله شعار

en: After
fa: بعد

en: Below
fa: پایین

en: Before
fa: قبل

en: Tagline Position
fa: موقعیت شعار

en: Hello Theme
fa: پوسته سلام

en: Upgrade Now
fa: اکنون ارتقا دهید

en: Build and customize every part of your website, including Theme Parts with Elementor Pro.
fa: هر بخش از وب‌سایت خود، از جمله بخش‌های پوسته را با المنتور پرو بسازید و سفارشی کنید.

en: Customize your entire website with Elementor Pro
fa: کل وب‌سایت خود را با المنتور پرو سفارشی کنید

en: Elementor Pro
fa: المنتور حرفه‌ای

en: Get Elementor Pro
fa: المنتور حرفه‌ای را دریافت کنید

en: Elementor
fa: المنتور

en: Hello Theme Header
fa: سربرگ پوسته سلام

note: translators: %s: Link that opens the theme settings page.
en: Note: Hiding all the elements, only hides them visually. To disable them completely go to <a href="%s">Theme Settings</a> .
fa: توجه: پنهان کردن تمام عناصر، فقط آنها را به صورت بصری پنهان می‌کند. برای غیرفعال کردن کامل آنها به <a href="%s">تنظیمات پوسته</a> بروید.

en: Hello Theme Footer
fa: پابرگ پوسته سلام

en: Learn More
fa: بیشتر بدانید

en: Customize and style the builtin Hello Theme’s cross-site header & footer from the Elementor "Site Settings" panel.
fa: سفارشی‌سازی و استایل‌دهی سراسری به سربرگ و پابرگ پوسته سلام از پنل "تنظیمات سایت" در المنتور.

en: Start Designing
fa: شروع به طراحی کنید

en: Customize your cross-site header & footer from Elementor’s "Site Settings" panel.
fa: سربرگ و پابرگ کل سایت خود را از پنل "تنظیمات سایت" المنتور سفارشی کنید.

en: Style cross-site header & footer
fa: استایل سربرگ و پابرگ کل سایت

en: Activate header & footer experiment
fa: آزمایش سربرگ و پابرگ را فعال کنید

en: Design your cross-site header & footer from Elementor’s "Site Settings" panel.
fa: سربرگ و پابرگ کل سایت خود را از پنل "تنظیمات سایت" المنتور طراحی کنید.

en: Style using Elementor
fa: استایل‌دهی با استفاده از المنتور

en: Create cross-site header & footer using Elementor.
fa: سربرگ و پابرگ کل سایت را با استفاده از المنتور بسازید.

en: Header & Footer
fa: سربرگ و پابرگ

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's title
fa: به بخش <a href="%s">هویت سایت</a> برای مدیریت عنوان سایت بروید

en: Skip to content
fa: پرش به محتوا

en: Create Header
fa: ایجاد سربرگ

en: Create a custom header with the Theme Builder
fa: با پوسته ساز یک سربرگ سفارشی ایجاد کنید

en: Toggle Color
fa: تغییر وضعیت رنگ

en: None
fa: هیچکدام

en: Breakpoint
fa: نقطۀ شکست

en: Dropdown
fa: کشویی

en: Horizontal
fa: افقی

en: Menu Layout
fa: چیدمان فهرست

en: Create Footer
fa: ساخت پابرگ

en: With the Theme Builder you can jump directly into each part of your site
fa: با پوسته ساز شما می‌توانید به صورت مستقیم به هر قسمت از سایت دسترسی داشته باشید.

en: Create a custom footer with the Theme Builder
fa: با پوسته ساز یک پابرگ سفارشی ایجاد کنید

en: All rights reserved
fa: کلیه‌ی حقوق محفوظ است.

en: Color
fa: رنگ

en: Go to <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
fa: به <a href="%s" target="_blank">برگه فهرست ها</a> برای ساخت یک فهرست بروید.

en: There are no menus in your site.
fa: در وب‌سایت شما هیچ فهرستی وجود ندارد.

en: — Select a Menu —
fa: — انتخاب یک فهرست —

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's tagline
fa: به بخش<a href="%s">هویت سایت</a> برای مدیریت عنوان و شعار وب سایت بروید.

en: Typography
fa: تایپوگرافی

en: Text Color
fa: رنگ متن

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's logo
fa: به بخش <a href="%s">هویت سایت</a>برای مدیریت نماد سایت بروید.

en: Logo Width
fa: عرض لوگو

en: Title
fa: عنوان

en: Logo
fa: لوگو

en: Type
fa: نوع

en: Background
fa: پس زمینه

en: Content Width
fa: عرض محتوا

en: Full Width
fa: تمام عرض

en: Boxed
fa: جعبه‌ای

en: Width
fa: عرض

en: Centered
fa: درمرکز

en: Inverted
fa: وارونه

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Layout
fa: چیدمان

en: Copyright
fa: حق نشر

en: Menu
fa: فهرست

en: Tagline
fa: شعار

en: Hide
fa: پنهان کردن

en: Show
fa: نمایش‌دادن

en: Site Logo
fa: لوگو سایت

en: Footer
fa: پابرگ

en: Header
fa: سربرگ

en: Thanks for installing the Hello Theme!
fa: سپاس برای نصب پوستهٔ سلام المنتور!

en: Install Elementor
fa: نصب المنتور

en: Activate Elementor
fa: فعال سازی المنتور

[ctx: comments title]
en: %s Response | %s Responses
fa[0]: %s پاسخ

[ctx: comments title]
en: One Response
fa: یک پاسخ

en: It seems we can't find what you're looking for.
fa: چیزی را که می‌خواستید پیدا نکردیم.

en: Search results for:
fa: نتایج جستجوی

en: Home
fa: خانه

en: Tagged
fa: برچسب خورده

en: It looks like nothing was found at this location.
fa: چیزی در اینجا پیدا نشد.

en: The page can&rsquo;t be found.
fa: صفحه پیدا نشد.

note: Author of the theme
en: Elementor Team
fa: تیم المنتور
