مشاوره خرید و پشتیبانی

021-63941 و 28424663

مقاومت فشاری بتن چیست ؟

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

مقاومت فشاری بتن

مقاومت فشاری هر ماده به توانایی و مقاومت آن در برابر تنش‌ ها، بدون ایجاد شکستگی در آن گفته می ‌شود. در مورد بتن به دلیل اینکه نوع سیمانی که در آن به ‌کار رفته و سایر ترکیباتش ممکن است حتی قبل از بارگذاری دچار برخی ترک ‌ها شود، میزان مقاومت فشاری آن برابر با مقاومتش در برابر شکست در نظر گرفته می ‌شود که به آن درجه گسیختگی نیز می‌ گویند.

برای کنترل کیفی بتن و سنجش میزان مقاومت آن از آزمایش ‌های کششی و فشاری استفاده می ‌شود که در نمونه ‌های کششی، شکست قطعه آزمایشی اغلب به‌ صورت گسیختگی می ‌باشد ولی در فشار، قطعه تحت آزمایش موقعی به شکست میرسد که هیچ علامتی از گسیختگی خارجی در آن مشاهده نمی ‌شود. در واقع در این حالت ترک ‌های داخلی آنقدر پیشرفت می ‌کنند که نمونه دیگر قادر به تحمل بار بیشتر نیست.

رابطه مقاومت فشاری بتن با نوع سیمان

به‌ طور کلی در جامدات بین تخلخل (حجم دارای هوای داخل سنگدانه ‌ها) و مقاومت، یک رابطه معکوس برقرار است. در نتیجه تخلخل اجزای تشکیل ‌دهنده بتن نیز میتواند بر میزان مقاومت فشاری آن تأثیر بگذارد. بنابراین از آنجایی ‌که سنگدانه‌ ها معمولاً دارای تراکم و مقاومت بالایی هستند، تخلخل خمیر سیمان سخت شده و ناحیه انتقال بین سنگدانه و خمیر، میزان مقاومت فشاری بتن در بتن ‌های معمولی را مشخص می‌ کند.

توجه داشته باشید که نسبت آب به سیمان مصرف ‌شده در تولید بتن بیشترین تاثیر را در تعیین و میزان تخلخل خمیر و ناحیه انتقال و در نتیجه مقاومت فشاری بتن دارد. با این‌ حال پارامترهایی مانند تراکم و عمل ‌آوری بتن، مواد افزودنی، ابعاد و شکل نمونه، اندازه و کانی ‌های سنگدانه ‌ها، نوع تنش وارد شده، شرایط رطوبتی و سرعت بارگذاری نیز بر میزان مقاومت فشاری بتن تأثیر می‌ گذارند.

تأثیر نوع سیمان بر حالت شکست در بتن

اگر بتن نتواند در برابر بارهای واردشده دوام بیاورد و اصطلاحاً مقاومت فشاری بتن به دلیل نوع سیمان و ترکیبات آن در حد کافی نباشد، احتمال شکست ناگهانی در بتن وجود دارد. در مصالحی مانند بتن به دلیل وجود تخلخل ناشی از دانه ‌بندی نوع سیمان که همان فضاهای خالی هستند، حالت شکست تحت تنش ‌های وارد شده پیچیده است و با میزان تنش تغییر خواهد کرد. بررسی حالت ‌های شکست ناشی از مقاومت فشاری بتنی پایین برای کنترل عوامل مؤثر بر مقاومت فشاری بتن ضروری است.

زمانی که کشش تک ‌محوری وجود داشته باشد، انرژی کمتری برای شروع و رشد ترک ‌ها در بتن مورد نیاز است. در واقع گسترش سریع و ارتباط بین ترک ‌ها که شامل ترک ‌های موجود در ناحیه انتقال و ترک‌ های جدید در خمیر است علت اصلی شکست بتن می ‌باشد. در حالت ‌های فشاری به دلیل اینکه انرژی لازم برای تشکیل و گسترش ترک‌ ها بیشتر است، شکنندگی ‌ها کمتر به چشم می ‌خورند و بتن بیشتر از داخل تخریب می‌ شود.

به همین دلیل مهندسین کنترل کیفی در آزمایش های فشاری تک محوری در بتن‌ های با مقاومت ‌های نسبتاً پایین و یا متوسط، مقاومتی را قبول دارند که در شرایط زیر 50 درصد تنش گسیختگی، ترک جدیدی در خمیر بتن ایجاد نکند. ترک ‌های ایجاد شده در خمیر بتن و در ناحیه انتقال در نهایت به ‌هم ‌پیوسته و شکستی با زاویه 20 الی 30 درجه نسبت به نیروی وارد شده را ایجاد می‌ کند.

تاثیر شکل سنگدانه بر مقاومت فشاری بتن

عملکرد بتن در برابر نیروهای وارد شده به نوع و میزان نیرو، چگونگی ترکیب مواد و همچنین نوع سیمان بستگی دارد. زیرا دانه‌ بندی برخی سیمان‌ ها درشت ‌تر و برخی ریزتر می ‌باشد. هر چه دانه ‌بندی ریزتر باشد میزان تخلخل بالاتر و هر چه درشت ‌تر باشد میزان تخلخل کمتر است. با این‌ حال در کل حالت سیمانی و فشرده شدن تا حد زیادی هوای بین دانه‌ ها را خارج می ‌کند و مقاومت فشاری بتن را افزایش میدهد. منتها در موادی که حتی با تراکم، تخلخل بیشتری وجود دارد احتمال شکست نیز بالاتر است.

در واقع درجه تراکم و شرایط عمل ‌آوری بتن در کنار نوع سیمان میتواند تأثیر بسزایی در میزان مقاومت فشاری بتن داشته باشد. بنابراین میتوان گفت از نظر مقاومتی ارتباط بین نسبت آب به سیمان و تخلخل موجود در نوع سیمان بدون شک مهمترین عوامل مشخص ‌کننده میزان مقاومت فشاری بتن هستند. توجه داشته باشید به دلیل اینکه تعیین مستقیم تخلخل اجزای بتن به ‌صورت جداگانه یعنی ناحیه انتقال و خمیر سخت شده غیر عملی است، پیش ‌بینی مدل ‌های دقیق مقاومت فشاری بتن نیز کار مشکلی است.

تأثیر نوع سیمان و سن بتن بر روی مقاومت فشاری نسبی بتن

تأثیر نوع سیمان و سن بتن بر روی مقاومت فشاری نسبی بتن در سن یک روزه

 • سیمان تیپ یک : ۳۰ درصد
 • سیمان تیپ دو : ۲۳‌ درصد
 • سیمان تیپ سه : ۵۷ درصد
 • سیمان تیپ چهار : ۱۷ درصد
 • سیمان تیپ پنج : ۲۰ درصد

تأثیر نوع سیمان و سن بتن بر روی مقاومت فشاری نسبی بتن در سن ۷ روزه

 • سیمان تیپ یک : ۶۶ درصد
 • سیمان تیپ دو : ۵۶ درصد
 • سیمان تیپ سه : ۷۹ درصد
 • سیمان تیپ چهار : ۴۳ درصد
 • سیمان تیپ پنج : ۵۰ درصد

برای ارتباط با کارشناسان کالا عمران از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

فهرست مطالب

داغ ترین های مهندسی
دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

دست به عنوان یکی از

بست لوله و کاربرد آن

معمولا انواع بست لوله (pipe

چکش تخریب
راهنمای خرید انواع چکش تخریب

هنگام خرید چکش تخریب که

انواع اره را بشناسید

ابزار‌ها انواع بسیار مختلفی دارند

نحوه کار با تراز لیزری
نحوه کار با تراز لیزری

تراز لیزری یک ابزار است

ردیاب
ردیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

ردیاب یا مکان یاب دستگاهی

تبلیغات
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
کالا عمران را در فضای مجازی دنیال کنید

شبکه‌های اجتماعی کالا عمران سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار مهندسی، معماری وابزار است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی کالا عمران را دنبال کنید.

 • Instagram
 • whatsapp
 • Youtube