مشاوره خرید و پشتیبانی

021-63941 و 28424663

معرفی آچار شلاقی و انواع آن

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

امروزه در بازار، آچارها تنوع بسیار خوبی دارند و هر کدام برای انجام کاری ساخته شده اند. یکی از پر استفاده ترین آچار ها، آچار شلاقی است که با نام آچار لوله گیر نیز شناخته می شود و همانطور که از اسمش پیداست، برای کار با لوله ها استفاده می شود. این آچار در سال 1869 میلادی توسط آقای stillson طراحی شد و از آن زمان تاکنون تغییرات بسیار زیادی داشته است. در این مقاله از کالا عمران قصد داریم شما را با کاربرد ها و انواع این آچار آشنا کنیم.

آچار شلاقی چیست؟

آچار شلاقی، آچاری قابل تنظیم است که برای باز و بسته کردن انواع پیچ، مهره، لوله و … استفاده می شود. این آچار دو فک لغزنده دارد که در صورت تنظیم شدن به نسبت اندازه مورد نیاز، هرچه نیرو به آن وارد کنیم سفت تر می شود. آچار لوله گیر به راحتی به کاربران این امکان را می دهد که لوله ها را با قدرت بالایی نگه دارند و با استفاده از آن به راحتی کار لوله کشی انجام دهند.

برای استفاده از این آچار کافیست به نسبت مورد نیاز دهانه آچار را باز کنید و آن را بر روی لوله مورد نظر قرار دهید و شروع به چرخاندن آچار کنید. در واقع می توان گفت آچار شلاقی بر روی لوله کاملا کیپ می شود و همین موضوع موجب می شود تا کار باز و بسته کردن لوله ها بدون هیچ تکان و لرزشی انجام می شود. این آچار دارای مدل های مختلفی است که برخی از آن ها دارای دو فک لغزنده و برخی دیگر دارای یک فک لغزنده و یک فک ثابت می باشند.

کاربردهای آچار شلاقی

اصلی ترین کاربرد آچار شلاقی، نگهداری لوله های رگه دار گالوانیزه، آهن سیاه و دیگر فلزات است. البته این ابزار هنگام لوله کشی برای لوله های پلاستیکی، پولیکا و… نیز کاربرد دارد. برای استفاده از آن فقط باید نمونه مناسب را انتخاب نمایید و فشار دهانه و ابعاد آن را به درستی تنظیم کنید تا بتوانید برای مصارف مختلف به کار ببرید.

انواع آچار لوله گیر

آچار شلاقی انتهایی

این نوع آچار برای گرفتن بخش انتهایی لوله و زمانی که دسترسی به لوله سخت است کاربرد دارد.

آچار شلاقی مستقیم

این نوع آچار از جنس آهن است و لبه های آن به صورت تیغ دار طراحی و اجرا شده است. از آچار شلاقی مستقیم بیشتر در تعمیرات استفاده می شود.

آچار شلاقی تسمه ای

در این آچار تسمه هایی از جنس نایلون، فلز و حتی چرمی استفاده شده است و کار با آن مهارت و تجربه لازم دارد.

آچار شلاقی آفست

از این آچار زمانی استفاده می شود که لوله مدنظر زاویه دار باشد. لازم به ذکر است که گیره ها موجود در این آچار، قابلیت باز شدن تا 90 درجه را دارد.

آچار شلاقی زنجیره ای

این آچار طراحی بسیار خاصی داشته و در آن از لبه ها و گیره ها جهت نگهداری لوله استفاده نمی شود. بلکه برای این کار از زنجیر استفاده می شود.

آچار شلاقی قدرت مرکب

این آچار از جنس آلیاژ فولادی است و برای اتصال هایی که بسیار سخت شده یا گیرپاچ کرده استفاده می شود.

جمع بندی

آچار شلاقی نوعی آچار است که هنگام کار با لوله کاربرد دارد و از دو فک تشکیل شده که گاهی هردو لغزنده و گاهی یکی لغزنده و دیگری ثابت است. این آچار انواع مختلفی از جمله انتهایی، مستقیم، تسمه ای و… دارد که در متن به آن ها پرداختیم. آچار شلاقی اولین بار توسط فردی به نام stillson و در سال 1869 طراحی و اجرا شد.

فهرست مطالب

داغ ترین های مهندسی
دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

دست به عنوان یکی از

بست لوله و کاربرد آن

معمولا انواع بست لوله (pipe

چکش تخریب
راهنمای خرید انواع چکش تخریب

هنگام خرید چکش تخریب که

انواع اره را بشناسید

ابزار‌ها انواع بسیار مختلفی دارند

نحوه کار با تراز لیزری
نحوه کار با تراز لیزری

تراز لیزری یک ابزار است

ردیاب
ردیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

ردیاب یا مکان یاب دستگاهی

تبلیغات
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
کالا عمران را در فضای مجازی دنیال کنید

شبکه‌های اجتماعی کالا عمران سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار مهندسی، معماری وابزار است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی کالا عمران را دنبال کنید.

  • Instagram
  • whatsapp
  • Youtube