مشاوره خرید و پشتیبانی

021-63941 و 28424663

رابیتس کاری چیست؟

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

آشنایی با رابیتس

یکی از محبوب‌ ترین مصالح در صنعت ساختمان‌ سازی رابیتس (rabitz)  است که جایگاه ویژه‌ ای در ساخت نما، سقف کاذب و دکوراسیون داخلی سازه‌ ها دارد. در واقع استفاده از آن برای ایجاد فضایی برای نصب تجهیزات الکتریکی و سیستم نوری در ساختمان‌ ها مناسب است. این محصول به‌ وسیله فرآیندی متفاوت بر روی ورق‌ های گالوانیزه تولید می‌شود.

رابیتس‌ها را معمولا بر اساس نوع نیاز در ستون‌ های مختلف تولید می‌کنند. در ایران رابیتس‌ ها با تعداد ستون‌ های ۹، ۱۱ و ۱۳ ستونه مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام کاربرد متفاوتی در صنعت ساختمان‌ سازی دارند، به تعداد ستون رابیتس، پل ستون نیز گفته می‌شود.

رابیتس کاری چیست و کاربرد آن

رابیتس یا  همان راویز چیست؟ رابیتس یکی از مصالح فولادی به حساب می‌ آید که امروزه در صنعت ساختمان‌ سازی مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرد و از طریق انجام فرآیند پرس‌ کاری و کشش بر روی ورق گالوانیزه تولید می‌شود. کاربرد آن بسیار زیاد بوده و به وفور انواع مختلف آن که تعیین‌ کننده قیمت رابیتس است، در سقف کاذب مشاهده می‌شود. 

فولاد گالوانیزه در شرایط مختلف، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و همین موضوع این محصول را برای تولید مناسب می‌کند. برای اینکه بهتر بدانید رابیتس چیست باید کاربرد این محصول را بدانید. 

این محصول فولادی به طور گسترده در ساخت دکوراسیون، کارهای ترمیمی و تزیینی استفاده می‌شود و اغلب برای ایجاد پیوستگی در سطوح دیوار به کار برده می‌رود؛ به گونه‌ ای که هر انفصال و ترک‌ خوردگی‌ دیوار را می‌ پوشاند. در مورد رابیتس باید بدانید که این مصالح پرکاربرد انواع متنوعی دارند و ماده سازنده آن به فولاد محدود نمی‌شود و ماده‌ ای پلیمری (Polymer) نیز می‌تواند برای ساخت این مصالح استفاده شود.

 انواع رابیتس

رابیتس هم مانند تمام مصالح ساختمانی انواع مختلفی دارد که می‌توان آن را بر اساس ستون، وزن و چشمه‌ دسته‌ بندی کرد. اگر قصد رابیتس‌ کاری ساختمان خود را دارید، باید از رابیتس‌ کار یا همان راویز کار کمک بگیرید، او مشخص می‌کند که باید چه رابیتسی با چه وزنی تهیه کنید..

بررسی کیفیت و جنس رابیتس

اگر برای اولین بار قصد خرید رابیتس را دارید و اطلاعات کافی در رابطه با آن ندارید و می‌خواهید محصول با کیفیتی خریداری کنید، آن را چند بار بر روی زمین بزنید، اگر تکه‌ های گالوانیزه از رابیتس جدا شدند و بر روی زمین ریختند، این امر نشان‌ دهنده این موضوع است که رابیتس درجه یک نیست. 

انواع رابیتس بر اساس ستون

رابیتس‌ها را معمولا بر اساس نوع نیاز در ستون‌های مختلف تولید می‌کنند. در ایران رابیتس‌ها با تعداد ستون‌های ۹، ۱۱ و ۱۳ ستونه مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام کاربرد متفاوتی در صنعت ساختمان‌سازی دارند، به تعداد ستون رابیتس، پل ستون نیز گفته می‌شود.

 البته باید توجه داشته باشید که استفاده از رابیتس ۱۷ ستونه نیز در کشورهای دیگر رایج است، ولی در ایران این محصول تقاضای بالایی ندارد.

نوع ۱۳ ستونه این محصول از کیفیت بالاتری برخوردار است که البته از نظر قیمت از انواع دیگر گران‌تر است و کاربردهای خاصی دارد؛ به همین دلیل است که در هنگام خرید رابیتس باید توجه داشته باشید که نوع خریداری شده با مورد مصرفی و متراژکاری تطابق داشته باشد.

گاهی مشاهده می‌شود که برای بالا بردن سرعت کار، در سقف‌های کاذب از نوع ۱۳ ستونه به جای ۹ ستونه سبک استفاده می‌شود که این کار علاوه بر غیر استاندارد بودن، هزینه بیشتری هم در بر دارد. اما در گچ‌کاری سقف، نوع ۱۳ ستونه سنگین کاربرد بیشتری دارد، همچنین در نمای ساختمان هم ۱۳ ستونه سنگین استفاده می‌شود، چرا که باید وزن سنگ نما را تحمل کند.

انواع رابیتس براساس چشمه

علاوه بر وزن و ستون، رابیتس‌ ها را بر اساس روزنه‌ های بین ستون‌ ها یا همان تعداد چشمه‌ ها نیز می‌توان دسته‌ بندی کرد. رابیتس‌ های تولیدی به دو صورت دو یا سه چشمه در بازار وجود دارند. چشمه‌ های موجود بین ستون‌ ها می‌تواند اشکال مختلفی مانند لوزی، مربع و متوازی الاضلاع داشته باشند که در ایران تنها تولید و استفاده رابیتس‌ هایی با چشمه متوازی الاضلاع رایج است. 

البته باید توجه داشت که هر چه تعداد چشمه‌ ها بیشتر باشد، ابعاد ان کوچک‌تر است. کاری که چشمه انجام می‌دهد جذب انرژی است، اگر اندازه این چشمه‌ ها زیاد باشد، میزان زیادی انرژی هدر می‌رود و اگر اندازه چشمه‌ ها کم باشد، مقاومت به جذب انرژی زیاد است. بنابراین اندازه بهینه‌ای برای چشمه‌ ها در نظر می‌گیرند که همان زاویه چشمه است، تا میزان جذب انرژی کم و زیاد نشود.

معایب استفاده از رابیتس

 • وزن سنگین سازه
 • لزوم لایه ضخیم گچ در صورت استفاده از ملات گچ
 • عدم امکان طرح‌ پذیری مطلوب به واسطه محدودیت فضای گچ‌ کاری (نیاز به ایجاد جای مانور دست و ماله برای سفیدکار و عدم امکان ایجاد اشکال کوچک، ظریف و مینیاتوری)
 • بروز خوردگی در اجزا شاسی‌ کشی خصوصا در محل‌ های جوش در نقاط مرطوب و فضای باز در دراز مدت
 • عدم وجود خاصیت آکوستیک و ضد صدا

مزایای استفاده از رابیتس

 • استحکام نسبی به شرط رعایت اصول مهندسی و جوش مناسب
 • سرعت اجرای مناسب
 • اجرای آسان و طرح‌پذیری مناسب (نه مطلوب)
 • فراوانی در بازار و سهولت تهیه آن
 • امکان ایجاد طرح‌های مختلف و مورد نظر مشتری

فهرست مطالب

داغ ترین های مهندسی
دریل مگنت چیست و چه تفاوتی با دریل برقی دارد

دریل انواع مختلفی دارد که

طریقه استفاده از دریل همزن
طریقه استفاده از دریل همزن

طریقه استفاده از دریل همزن

بهترین دریل همزن برای مصارف خانگی
بهترین دریل همزن برای مصارف خانگی

بهترین دریل همزن برای مصارف

دلایل روشن نشدن دریل همزن
دلایل روشن نشدن دریل همزن
دریل همزن یا همان دریل
دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

دست به عنوان یکی از

بست لوله و کاربرد آن

معمولا انواع بست لوله (pipe

تبلیغات
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
کالا عمران را در فضای مجازی دنیال کنید

شبکه‌های اجتماعی کالا عمران سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار مهندسی، معماری وابزار است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی کالا عمران را دنبال کنید.

 • Instagram
 • whatsapp
 • Youtube