مشاوره خرید و پشتیبانی

021-63941 و 28424663

دریل کرگیری چیست و چه کاربردی دارد؟

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

زمانی که بخواهید در سازه های بتنی سوراخ یا تخریبی را انجام دهید این عمل را باید بدون کوچک ترین ضربه ای به بتن صورت گیرد. دیل این امر امکان ترک در سازه شما بوده و باعت صرف هزینه برای ترمیم بتن برای شما می شود. پس زمانی که بتن ریزی به صورت انجام دادید و برای عبور لوله های تاسیساتی و یا باز شو ها نیاز به کرگیری داشتید باید از کرگیری کمک بگیرید. در این مقاله به صورت کامل به شما توضیح می دهیم که دریل کرگیری چیست و با کاربرد دریل کرگیری بیشتر آشنا می شوید.

سیستم کار دریل کرگیری

دریل ها به صورت می توانند برای شما سوراخ کاری انجام دهند. در نوع اول سوراخکاری فقط دورانی بوده و بدون کوچک ترین ضربه ای کار سوراخکاری برای شما انجام میشود.

 

دریل کرگیری چیست؟

دریل کرگیری یک ابزار بسیار قدرتمند جهت برش و نمونه گیری از مصالح سفت و سخت با جنس های گوناگون مانند آسفالت، بتن، سنگ، آجر و…. می باشد. این ابزار همچنین با نام های دستگاه مغزه گیر، دستگاه نمونه گیر و دستگاه هسته گیر نیز شناخته می شود. دریل کرگیری با توجه به نوع کاربردی که دارد، توسط نیروهای مختلفی از جمله موتور های بنزینی، الکتریکی و هیدرولیکی کار می کند و در اندازه های مختلفی ساخته شده است. بزرگترین آن ها توسط ماشین آلات بزرگ و مخصوص راه سازی حمل می شوند و نوع کوچک آن را می توان به سادگی حمل کرد. از جمله کارهایی که این دستگاه انجام می دهد، کاشت آرماتور و بولت درون سازه های بتونی است.

معمولا زمانی از این دستگاه استفاده می شود که دستگاه نظارتی در تایید بتون کار شده در سازه با پیمانکاران دچار مشکل شده باشند. این ابزار با توجه به جنس مته و مصالحی که روی آن کار می کنند، گرما و اصطکاک بسیار زیادی حین انجام کار تولید می کند که در صورت عدم مهار این گرما، می تواند طول عمر مته ها و دستگاه را کاهش داده و فشار مضاعفی به موتور وارد کند. در برخی موارد از آب برای کاهش گرما و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار استفاده می شود.

کرگیری چیست؟

کرگیری یا مغزه گیری بتن، به عملی گفته می شود که در آن یک حفره یا قسمتی استوانه ای شکل از بتن را جدا می کنند. در واقع می توان گفت کرگیری یک روش برای مغزه گیری از بتن تقویت شده یا بتن معمولی محسوب می شود.

بتن یکی از مهم ترین بخش های هر پروژه ساختمانی و عمرانی است که کیفیت آن تاثیر بسزایی د ساختار کلی سازه دارد. به همین علت، برای کسب اطمینان از کیفیت و مرغوبیت بتن، آزمایشاتی قبل و بعد از بتن ریزی انجام می شود.

کرگیری بتن چرا انجام می شود؟

هر پروژه ای که در آن از سازه بتنی استفاده شد باشد، ممکن است به کرگیری نیاز داشته باشد. کرگیری یا مغزه گیری بتن، حفره هایی کاملا صاف و صیقل خورده در دیوار، زمین و سقف است و زمانی انجام می شود که در یک سازه نیاز به حفاری برای لوله کشی، سیم کشی، داکت لوله، اجرای سیستم اطفای حریق، عبور خطوط، سیم تلفن و… داشته باشیم. البته در برخی مواقع برای تست بتن، نیاز به نمونه برداری است که مغزه گیری بتن یا کرگیری انجام می شود. بدین صورت که بخشی استوانه ای شکل از سازه جدا شده و به آزمایشگاه برده شده و پس از آن آزمایش های لازم بر روی نمونه انجام می گیرد.

دستگاه کرگیری از هسته الماسی استفاده می کند و الماس، به عنوان یکی از سخت ترین مواد شناسایی شده، این قابلیت را دارد که بتن را از بین ببرد. البته اکثر دریل هایی که ساخته می شوند معمولا از جنس فولاد هستند و فقط در نوک انتهایی آن از الماس استفاده می شود زیرا استفاده از الماس بسیار هزینه بر است.

جمع بندی

کرگیری یا مغزه گیری، به عملی گفته می شود که در آن یک حفره یا قسمتی استوانه ای شکل از بتن را جدا می کنند. کرگیری بوسیله دریل کرگیری انجام می شود که یک ابزار بسیار قدرتمند جهت برش و نمونه گیری از مصالح سفت و سخت با جنس های گوناگون مانند آسفالت، بتن، سنگ، آجر و…. می باشد. کر گیری زمانی انجام می شود که در یک سازه نیاز به حفاری برای لوله کشی، سیم کشی، داکت لوله، اجرای سیستم اطفای حریق، عبور خطوط، سیم تلفن نمونه برداری و… داشته باشیم.

اگر تا به حال اسم خیلی از ابزارها را شنیده باشید، بعید بنظر می رسد که اسم دریل کرگیری را نشنیده باشید. در کشور های دیگر استفاده از دریل کرگیری به عنوان یک آزمایش جهت استاندارد بودن سازه استفاده می شود. شما می توانید با استفاده از دریل کرگیری یا نمونه بردار در آسفالت، بتون، آجر و یا هر سطح سخت دیگر سوراخ هایی با قطر 20 تا 450 میلی متر ایجاد کنید. در این مقاله از کالا عمران قصد داریم شما را با دریل کرگیری آشنا کنیم.

فهرست مطالب

داغ ترین های مهندسی
دریل مگنت چیست و چه تفاوتی با دریل برقی دارد

دریل انواع مختلفی دارد که

طریقه استفاده از دریل همزن
طریقه استفاده از دریل همزن

طریقه استفاده از دریل همزن

بهترین دریل همزن برای مصارف خانگی
بهترین دریل همزن برای مصارف خانگی

بهترین دریل همزن برای مصارف

دلایل روشن نشدن دریل همزن
دلایل روشن نشدن دریل همزن
دریل همزن یا همان دریل
دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

دست به عنوان یکی از

بست لوله و کاربرد آن

معمولا انواع بست لوله (pipe

تبلیغات
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
کالا عمران را در فضای مجازی دنیال کنید

شبکه‌های اجتماعی کالا عمران سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار مهندسی، معماری وابزار است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی کالا عمران را دنبال کنید.

  • Instagram
  • whatsapp
  • Youtube