Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/alt-php74/sess_55ee02debf998bfc612c46da6980cbdc, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/kalacom/public_html/wp-content/plugins/jet-engine/includes/modules/data-stores/inc/stores/session.php on line 30

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /var/cpanel/php/sessions/alt-php74) in /home/kalacom/public_html/wp-content/plugins/jet-engine/includes/modules/data-stores/inc/stores/session.php on line 30
تولید الیاف FRP با روش پالتروژن - کالا عمران

مشاوره خرید و پشتیبانی

021-63941 و 28424663

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

الیاف FRP به شیوه های مختلفی تولید می شود. فرآیند تولید با توجه به کاربرد محصول انتخاب می شود. پالتروژن از شیوه های معروف و پرکاربرد برای تولید کامپوزیت های اف آر پی است. این روش مشخصات خاصی مانند تولید پروفیل در طول های بلند، بدون تغییر در ویژگی های مکانیکی و یکی بودن ابعاد مقطع در طول آن دارد. به دلیل دقت زیاد این روش، امکان ساخت یکنواخت پروفیل ها در دفعات مختلف وجود دارد که در تولید صنعتی ارزشمند است. مدل های جدید این دستگاه ها امکانات زیادی دارند که در مدل های قدیمی دیده نمی شود. تولید الیاف FRP با روش پالتروژن امر پیچیده ای نیست.

 

مراحل تولید الیاف FRP با روش پالتروژن

در اولین مرحله قرقره های الیاف برای تولید در محل مناسب نصب میشود و سپس برای مصرف آماده می شوند. بعد الیاف ها با دقت بالا به وسیله هدایتگرهایی در مقطع به طور منظم چیده و به وسیله کشش به درون سیستم کشیده می شوند.

در این مرحله الیاف ها به طور کامل با رزین آغشته می شوند و در یک پروسه گرمادهی کیورینگ می شوند. حاصل مراحل پیشین مقطع سفت شده و پایانی FRP است که با کشیده شدن آن از سیستم خارج می شود و بعد از آن محصول به طول مورد نیاز برای بسته بندی آماده خواهد شد.

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن طیف وسیعی از مصالح FRP را شامل می شود. در این روش تولید، الیاف در شرایط قابل کنترل در شکل معین با رزین های مربوط آغشته می شود و بعد فرآیند عمل آوری روی آن صورت می گیرد. FRP تولید شده به این روش کیفیت خوبی دارد. یکی از معایب این روش انعطاف پذیری کم محصولات تولیدی برای تغییراتی مثل خم کردن و وصله زدن است.

انواع محصولات تولید شده به روش پالتروژن

علاوه بر تولید الیاف FRP با روش پالتروژن، محصولات دیگری مانند انواع لمینیت ها، ناودان، قاب، فنر ماشین، چوب ماهی گیری، تیر آهن، دسته چکش، تیرک چادر مسافرتی، چوب گلف و اسکی و راکت تنیس به این روش تولید می شوند.

تولید قطعه های با مقاطع پیچیده به شکل پیوسته از مشخصات منحصر به فرد کامپوزیت ها محسوب می شود. با تعویض قالب مناسب می توان مقطع دلخواه را درست کرد. درصد وزن الیاف به کل وزن کالا در این پروسه از دیگر روش های تولید کامپوزیت بالاتر است. به همین علت، از روش پالتروژن برای تولید قطعاتی با استحکام طولی بالا استفاده می شود.

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن و همچنین دیگر محصولات تولید شده به این روش در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارند. از موارد استفاده این محصولات می توان به استفاده از آنها در محیط های اسیدی و بازی اشاره کرد. به دلیل فرآیند پیوسته که در تولید قطعات به شیوه پالتروژن استفاده می شود، قطعات تولید شده محدودیت طولی ندارند. سرعت بالا، استفاده از تجهیزات ساده و همچنین ارزان قیمت و وابستگی کم به نیروهای انسانی موجب شده است از این روش بیش از سایر روش ها برای تولید محصولات کامپوزیتی استفاده شود.

برخی از شیوه های تولید

 • ریخته گری
 • قالب گیری فشرده
 • منتقل کردن قالب رزین
 • سیم پیچ
 • واکنش تزریقی

مزایای پالتروژن

 • افزایش فشار اولین مزیت پالتروژن است.
 • داشتن فیبر بالا از مزایای دیگر آن است.
 • محصولات تولیدی کیفیت پیوسته دارند.
 • تولید به این روش بالا است.
 • بسیار خودکار است.
 • از نظر اقتصادی به صرفه است.

روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله

از روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله استفاده از FRP است. در سال های اخیر پیشرفت های بسیاری در زمینه مقاوم سازی انجام شده است، به طوری که امروزه می توان با اعتماد سازه هایی با مقاومت خوب در برابر زلزله طراحی کرد.

سازه ها به علت خطاهای محاسباتی، اشتباه در ساخت و اجرا، ضعف آئین نامه ها، تغییر کاربری سازه، بارهای بهره برداری وارد بر سازه و خوردگی و زنگ زدگی میلگردها به مقاوم سازی نیاز خواهند داشت. به همین دلیل است که روش های مقاوم سازی روز به روز تغییر می یابند و روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله مورد استفاده قرار می گیرند.

انتخاب روش مقاوم سازی ساختمان به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. اگر محیط عضو مورد نظر به طور کامل قابل دسترسی باشد، شیوه دورپیچ کردن برای مقاوم سازی کارآمد خواهد بود. مقاوم سازی ساختمان در مقابل بارهای یکنواخت نیاز است و بارهای وارده بر عضو از نوع دینامیکی و به شکل رفت و برگشتی هستند. میزان ظرفیت برشی نیز باید بالا برود. از مهم ترین موارد نیز ملاحظات اقتصادی است.

   برای مشاوره از طریق برنامه های تلگرام – واتس اپ – اینستاگرام و همچنین تماس تلفنی در ارتباط باشید. 

فهرست مطالب

داغ ترین های مهندسی
دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

دست به عنوان یکی از

بست لوله و کاربرد آن

معمولا انواع بست لوله (pipe

چکش تخریب
راهنمای خرید انواع چکش تخریب

هنگام خرید چکش تخریب که

انواع اره را بشناسید

ابزار‌ها انواع بسیار مختلفی دارند

نحوه کار با تراز لیزری
نحوه کار با تراز لیزری

تراز لیزری یک ابزار است

ردیاب
ردیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

ردیاب یا مکان یاب دستگاهی

تبلیغات
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
کالا عمران را در فضای مجازی دنیال کنید

شبکه‌های اجتماعی کالا عمران سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار مهندسی، معماری وابزار است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی کالا عمران را دنبال کنید.

 • Instagram
 • whatsapp
 • Youtube