Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/alt-php74/sess_de40d417532443340b9183ab7843b773, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/kalacom/public_html/wp-content/plugins/jet-engine/includes/modules/data-stores/inc/stores/session.php on line 30

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /var/cpanel/php/sessions/alt-php74) in /home/kalacom/public_html/wp-content/plugins/jet-engine/includes/modules/data-stores/inc/stores/session.php on line 30
بتن ریزی در هوای بارانی - کالا عمران

مشاوره خرید و پشتیبانی

021-63941 و 28424663

بتن ریزی در هوای بارانی

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

فرایند بتن ریزی

بتن ریزی در هوای بارانی حساس‌تر از بتن ریزی در هوای معمولی بوده و نیازمند اقدامات بیشتری است. در هوای بارانی، آب به عنوان یک عامل بیرونی بر روی فرآیند بتن‌ریزی، گیرش و کیفیت بتن تاثیر می‌گذارد. در این مقاله، چالش‌های فرآیند بتن ریزی در هوای بارانی و روش‌های پیش‌گیری از اثرات مخرب بارندگی بر این فرآیند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عوامل موثر بر بتن ریزی در هوای بارانی چه هستند؟

پیامدهای بتن ریزی در هوای بارانی به زمان، مدت، شدت و حجم بارندگی بستگی دارند. زمان بارندگی را می‌توان به عنوان مهم‌ترین پارامتر موثر بر کیفیت بتن ریزی در هوای بارانی در نظر گرفت. منظور از زمان، مرحله‌ای است که در آن، باران شروع به باریدن می‌کند. بارندگی در مراحل اولیه دارای اثرات مخرب بوده و پس از ماله‌کشی خشک (مرحله عمل‌آوری) برای بتن مفید است. مدت زمان بارندگی بر روی فرآیند تخلیه آب اضافی از روی سطح تاثیر می‌گذارد. هرچه این مدت زمان کم‌تر باشد، سرعت تخلیه آب پیش از پرداخت نهایی سطح بیشتر خواهد بود.

شدت بارندگی، بر روی شسته شدن سطح بتن تاثیرگذار است. برای مقابله با شسته شدن سطح بتن، می‌توان از پوشش‌های پلاستیکی استفاده کرد. البته، در برخی از موارد، پیمانکاران اجازه می‌دهند آب باران بر روی سطح جمع شده تا از شسته شدن بتن بر اثر ضربه‌های شدید باران جلوگیری شود. در هر صورت، تخلیه آب اضافی پیش از پرداخت نهایی در اولویت قرار دارد.

حجم بارندگی، از اهمیت کمتری نسبت به دیگر پارامترها برخوردار است. با این وجود، در صورت بالا بودن حجم بارندگی، احتمال مختل شدن فعالیت‌های کارکنان وجود دارد. به علاوه، تخلیه نادرست آب جمع شده در این شرایط می‌تواند باعث شسته شدن بخش زیادی از سطح بتن شود.

تاثیر باران بر روی بتن ریزی تاثیر می‌گذارد؟

مشکلاتی که هنگام بتن ریزی در هوای بارانی به وجود می‌آیند، نسبتا پیچیده با راه‌حل‌های متفاوت هستند. با این وجود، این مشکلات شباهت زیادی به پیامدهای ناشی از پدیده آب انداختن بتن دارند. در این پدیده، آب آزاد (آب جذب نشده توسط مصالح) از درون بتن خارج شده و در سطح آن جمع می‌شود.

بین مواد موجود در ترکیب بتن (به غیر از هوا)، آب کمترین چگالی را دارد. به همین دلیل، در صورت آزاد بودن آب در مخلوط، ذرات آن به به سمت بالا حرکت می‌کنند. جمع شدن آب ناشی از آب انداختن در سطح بتن می‌تواند باعث رخ دادن مشکلات زیر شود:

 • از یبن رفتن ساختار یکنواخت بتن
 • افزایش نفوذپذیری
 • تضعیف پیوند بین میلگردها و بتن
 • تضعیف پیوند بین سنگادنه‌ها و خمیر سیمانی
 • افزایش نسبت آب به سیمان در نزدیکی سطح
 • تاخیر در پرداخت سطح

بارندگی نیز مانند آب انداختن باعث جمع شدن آب بر روی سطح بتن می‌شود. با این تفاوت که در این حالت، با اقدام مناسب و به موقع برای تخلیه آب می‌توان از پیامدهای مخرب جلوگیری کرد. در مجموع، بتن ریزی در هوای بارانی زمانی موفقیت‌آمیز به حساب می‌آید که پرداخت نهایی به طور کامل و بدون هیچ آسیبی به سطح بتن انجام شود.

تاثیر باران بر روی بتن تازه چیست؟

آب، یکی از ترکیبات اصلی بتن است. حضور آب باعث انجام واکنش هیداراتاسیون در خمیر سیمانی و افزایش مقاومت مخلوط بتنی می‌شود. با این وجود، پس از ریختن بتن تازه درون قالب، حضور آب به شکل باران می‌تواند اثرات مخربی را به همراه داشته باشد. از مهم‌ترین اثرات مخرب باران بر روی بتن می‌توان به کاهش مقاومت فشاری، شسته شدن خمیر سیمانی و تخریب سطح بتن اشاره کرد. اثرات مخرب بارندگی می‌توانند باعث افزایش احتمال گرد شدگی یا پودر شدن، پوسته پوسته شدن و ترک‌خوردگی بتن شوند. علاوه بر این، در صورت استفاده از بتن‌های رنگی، احتمال شسته شدن رنگدانه‌ها در حین بارندگی نیز وجود دارد.

تخریب سطح بتن بر اثر بارندگی

تاثیر بارندگی بر روی تخریب یا تضعیف سطح بتن به زمان بارندگی و مدت آن بستگی دارد. اگر کارکنان بتوانند پیش از پرداخت نهایی آب جمع شده را تخلیه کنند، مشکلی برای سطح رخ نمی‌دهد. اگرچه، در صورتی که امکان تخلیه آب وجود نداشته باشد، احتمال آسیب رسیدن به سطح بتن مانند مثال‌های نمایش داده شده در تصویر زیر وجود دارد.

تاثیر زمان بارندگی بر بتن ریزی در هوای بارانی چیست؟

به منظور برنامه‌ریزی دقیق برای بتن ریزی در هوای بارانی و آمادگی برای پیشگیری از اثرات مخرب باران بر روی بتن، باید تاثیر زمان بارندگی را در مراحل مختلف بتن‌ریزی مورد بررسی قرار داد. بر این اساس، احتمال رخ دادن بارندگی در چهار حالت زیر وجود دارد:

 1. حین ریختن بتن و پرداخت اولیه (ماله‌کشی و شمشه‌کاری)
 2. گیرش اولیه
 3. پرداخت نهایی
 4. عمل آوری

در ادامه، به معرفی هر یک از حالت‌های بالا می‌پردازیم.

بارندگی در حین ریختن بتن

مرحله اول ریختن بتن درون قالب، شامل جانمایی، تراکم و پرداخت اولیه می‌شود. در صورت شروع بارندگی در این مرحله، امکان ترکیب شدن آب اضافی با مخلوط وجود دارد. افزایش موضعی نسبت آب به سیمان، احتمال کاهش مقاومت فشاری را تقویت می‌کند. تصویر زیر، وضعیت سطح دال پس از بارندگی در حین ریختن بتن را نمایش می‌دهد.

   برای مشاوره با کارشناسان کالا عمران از طریق برنامه های تلگرام – واتس اپ – اینستاگرام و همچنین تماس تلفنی در ارتباط باشید. 

فهرست مطالب

داغ ترین های مهندسی
دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

دست به عنوان یکی از

بست لوله و کاربرد آن

معمولا انواع بست لوله (pipe

چکش تخریب
راهنمای خرید انواع چکش تخریب

هنگام خرید چکش تخریب که

انواع اره را بشناسید

ابزار‌ها انواع بسیار مختلفی دارند

نحوه کار با تراز لیزری
نحوه کار با تراز لیزری

تراز لیزری یک ابزار است

ردیاب
ردیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

ردیاب یا مکان یاب دستگاهی

تبلیغات
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
کالا عمران را در فضای مجازی دنیال کنید

شبکه‌های اجتماعی کالا عمران سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار مهندسی، معماری وابزار است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی کالا عمران را دنبال کنید.

 • Instagram
 • whatsapp
 • Youtube