مشاوره خرید و پشتیبانی

021-63941 و 28424663

,

انواع افزودنی بتن و کاربرد های آن ها

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

امروزه بتن های مختلفی برای استفاده در شرایط خاص و داشتن ویژگی خاص ساخته می شود. افزودنی های بتن که موجب پیشرفت چشمگیر صنعت بتن شده است را برای بتن تازه و بتن سخت می توان استفاده کرد. در تعریف کلی می توان گفت افزودنی بتن، مواد شیمیایی یا معدنی گرد یا مایع است که به صورت درصدی از وزن سیمان به وزن بتن اضافه می شود تا برخی از خواص آن را تغییر دهد. در این مقاله از مجموعه کالا عمران به اهمیت افزودنی بتن و انواع آن می پردازیم.

اهمیت استفاده از افزودنی های بتن

بسیاری از مخلوط های بتنی حاوی یک یا چند افزودنی بتنی هستند که باعث تسریع روند مقاومت اولیه می شود، افزایش کارایی را به همراه دارد، واکنش های قلیایی سیمان را کنترل می کند، بتن را در برابر خوردگی محافظت می کند، هزینه های ساخت و ساز را کاهش می دهد، در برابر ترک مقاومت می کند، کاهنده آب هستند، نقطه انجماد را افزایش می دهد، تاثیر دمای زیاد را کاهش می دهد، زمان گیرش را طولانی می کند و… . این افزودنی ها به دلیل داشتن مزایای زیاد، اهمیت دارند و می توانند بسیاری از مشکلات ساخت و ساز و عمران را حل کنند. همچنین تنوع بسیار زیادی دارند و با توجه به نوع مصرف مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع افزودنی های بتن

مواد افزودنی بتن به دو دسته اصلی مواد افزودنی شیمیایی و مواد افزودنی معدنی تقسیم می شود که در این قسمت از مقاله به آن می پردازیم:

افزودنی شیمیایی

1. افزودنی کاهنده آب

مدت زمان اثر این مواد افزودنی موقتی است و طول مدت اثر آن به نوع و ترکیب شیمیایی بستگی دارد. مواد افزودنی کاهنده آب که فوق روان کننده نیز گفته می شود، میزان مصرف آب را کاهش می دهد و بهبود خواص مکانیکی را به همراه دارد.

2. افزودنی هوا زا یا حباب ساز

مواد حباب زا با آهک موجود در سیمان در مجاورت آب ترکیب شده و حباب ریز با ساختاری مناسب و پایدار تولید می کند. این حباب ها که بهتر است به صورت مایع یا محلول به بتن اضافه شود، باعث افزایش مقاومت بتن در برابر سیکل های یخبندان و ذوب می باشد.

3. افزودنی کندگیر کننده

این مواد با ایجاد تاخیر در روند واکنش هیدراتاسیون سیمان، موجب کاهش سرعت گیرش، افزایش زمان آن، فراهم شدن شرایط لازم جهت زمان حمل طولانی تر، فاصله حمل بیشتر، از بین بردن هزینه های جا به جایی دستگاه های مخلوط کن مرکزی و مقاومت در برابر ترک خوردگی می شود.

افزودنی معدنی

1. افزودنی خنثی و رنگدانه ها

این مواد که باعث بهبود کارایی و چسبندگی بتن هایی می شود که کمبود ریزدانه دارند، به عنوان سنگدانه در بتن مصرف می شوند. اکسید آهن، اکسید کرم، اکسید آبی کبالت، اکسید تیتان، کربن سیاه و اکسید منگنز رنگ دانه هایی هستند ه برای تولید بتن رنگی استفاده می شوند.

2. پوزولان ها

پوزولان ها مواد سیلیسی با ذرات بسیار ریز هستند که در مجاورت رطوبت و طی واکنش شیمیایی با آهک آزاد می شوند و به تنهایی خاصیت چسبانندگی ندارند. از این مواد به منظور کاهش آهنگ بروز آبگیری سیمان و از بین بردن قابلیت انبساط ناشی از وکنش قلیایی سنگدانه ها استفاده می شود و به صورت طبیعی و صنعتی وجود دارند.

3. افزودنی شبه سیمانی

این مواد وقتی به نحوه مناسبی فعال شوند، خواص سیمانی پیدا می کنند و خاصیت پنهان هیدرولیکی دارند. از متداول ترین آن ها روباره آهن گدازی محصول فرعی کارخانه ذوب آهن است. افزودنی شبه سیمانی باعث افزایش کارایی، تاخیر زمان گیرش، تقلیل آب انداختگی بتن تازه، کاهش نفوذپذیری، کاهش سرعت آب گیری و دمای حاصل از آن، کاهش واکنش قلیایی سنگدانه ها، افزایش مقاومت در برابر سولفات ها، کاهش خوردگی میلگرد ها و… می شود.

جمع بندی

افزودنی بتن، موادی است که به وزن بتن اضافه می شود تا برخی از خواص آن را تغییر دهد. این افزودنی ها شامل افزودنی های شیمیایی و معدنی است که هرکدام زیر مجموعه هایی دارند و دارای ویژگی های خاصی هستند.

فهرست مطالب

داغ ترین های مهندسی
دریل مگنت چیست و چه تفاوتی با دریل برقی دارد

دریل انواع مختلفی دارد که

طریقه استفاده از دریل همزن
طریقه استفاده از دریل همزن

طریقه استفاده از دریل همزن

بهترین دریل همزن برای مصارف خانگی
بهترین دریل همزن برای مصارف خانگی

بهترین دریل همزن برای مصارف

دلایل روشن نشدن دریل همزن
دلایل روشن نشدن دریل همزن
دریل همزن یا همان دریل
دستکش ایمنی
دستکش ایمنی

دست به عنوان یکی از

بست لوله و کاربرد آن

معمولا انواع بست لوله (pipe

تبلیغات
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در تلگرام دنبال کنید
ما را در اینستاگرام دنبال کنید
کالا عمران را در فضای مجازی دنیال کنید

شبکه‌های اجتماعی کالا عمران سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار مهندسی، معماری وابزار است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی کالا عمران را دنبال کنید.

  • Instagram
  • whatsapp
  • Youtube